Rocková hudba
Rocková hudba
Vpád rocku, alebo bigbítu bol v 60. rokoch veľmi energický. Za prvé rockové kapely sa považujú Twist Club a Tiene, ktoré úplne zjavne (aj podľa názvu) kopírovali vtedy veľmi populárnu skupinu Shadows.
The Jets/Prúdy boli jednou z najinvenčnejších bratislavských bigbítových kapiel. Kľúčovou osobnosťou bol mladý spevák Pavol Hammel. Veci nabrali prudký obrat, keď sa ku kapele v roku 1967 pripojil legendárny hráč na klávesové nástroje Marián Varga.
Najúspešnejšou slovenskou skupinou 60. rokov boli The Beatmen (1964-1966), ktorú viedol vtedy 17- až 19-ročný Dežo Ursiny.
Koncom 60. rokov odišiel z Prúdov Marián Varga, ktorého lákali umelecky ambicióznejšie prejavy a tak na rozhraní dekád založil progresívnejšiu formáciu s názvom Collegium Musicum.
Kým v Čechách bola takáto hudba mimoriadne rozšírená, na Slovensku má fusion zrejme len jedného významného reprezentanta, a tým je skupina Fermáta, ktorú založil v roku 1973 gitarista František Griglák.
Ťažko si predstaviť signifikantnejší a priamočiarejší rock ako punk. Fedor Frešo a Tomáš Berka vo svojej encyklopédii Rocková Bratislava zachytili v kapitole „70. roky“ prvú punkovú skupinu: Punkharti.
Do revolúcie ešte zostávalo pár rokov, ale 80. roky sú oveľa pestrejšie ako predošlá dekáda. Už začiatkom desaťročia prichádzajú na scénu dve silne žiariace hviezdy: Elán a Tublatanka.
Tento koncert bol pre rockovú hudbu 80. rokov obzvlášť symbolický. Organizoval ho Richard Müller s režisérom Tiborom Marčekom. Na prehliadke vystúpili skupiny Tublatanka, Demikát, YPS, Ventil RG, Gravis, Tamis.
Zeitgeistom 90. rokov sa stala skupina Team s posilou v podobe speváka Pavla Haberu. Ich rock v nablýskanom štýle, zdá sa, prežil dodnes. V 90. rokoch nastúpili na scénu Hex, Para, Živé kvety, svoj talent prejavil hitmaker Roman „Galo“ Galvánek so skupinou O.B.D. Významným objavom bola skupina Free Faces, v ktorej účinkovalo celé ASH trio Andreja Šebana (Oskar Rózsa – basgitara, Marcel Buntaj - bicie) plus spevák Maroš Hečko.
Na východe a špeciálne v Prešove sa začali diať významné veci veci: IMT Smile, Peha, Komajota (rocková skupina bez gitary), No Name či Nocadeň (obe z Košíc), z alternatívy Chiki liki tu-a.
Termín „populárna hudba“ mení obsah. V časoch pred nástupom rock and rollu ho napĺňal najmä swing, neskôr sa stal väčšinovým žánrom rock. Pomer ingrediencií sa však postupne menil a rock už zďaleka nedominuje, čo odráža aj redukovaný počet novovzniknutých zoskupení.